Příroda se pomalu začíná probouzet a je nejvyšší čas začít probouzet i naše tělo. Celostní medicína jaru přiřazuje element dřeva. Nejvíce citlivým orgánem března je žlučník. Pojďme žlučníku v této době věnovat pozornost, posílení a ochranu.
Projevy oslabeného žlučníku
- bolesti kloubů, hlavně kyčlí, ramen, loktů nebo i kolen. Můžou se objevit i bolesti pod hrudní kostí, bolesti hlavy až migrény. Dalším projevem oslabeného žlučníku může být nespavost nebo nadýmání
- krátké a rychlé projevy zlosti až hysterie, vztek
Jak podpořit správnou činnost žlučníku?
Začínejte ráno sklenicí teplé vody s citrónem. Dopřejte žlučníku hořké a kyselé potraviny, jako je rukola, tmavá listová zelenina, hořké byliny, červená řepa, citróny, švestky, grep, artyčok, květák, fenykl, hořčičné listy, sladké brambory, kyselé zelí, nakládaná zelenina, zelené fazolky, hrách, mrkev, ředkev, petržel, ořechy, mungo fazole, ghí, med. Zvyšte příjem vlákniny a vypijte alespoň 2 litry vody denně.
Co raději vynechat?
Odlehčete jídelníček. Hlídejte si hladinu hladinu cholesterolu v krvi. Vynechme alkohol a jezte pravidelně. Vynechme cibuli, česnek, papriky, rajčata, černý čaj a velké množství kávy.
Pomohou i bylinky
Podpořte žlučník i různými bylinkovými čaji, které obsahují hořčiny a jsou močopudné – kopřivový čaj, čaj lapacho, ostropestřec mariánský a citrónová tráva.
Jaro je obdobím obnovy, půstů, očisty, svěžesti, radosti a optimismu. Podpořte proto sami sebe v tento čas nejen vhodnou stravou ale také pravidelným pohybem. A nezapomeňte pracovat s emocemi. Nahromaděné emoce, které v sobě dusíme, nás mohou dostat do stresu. Tyto emoce můžeme vypustit ven různými technikami -
třeba taneční meditací Nataraj.